Nga ato të zemrës, diabetit, reumatizma e deri tek diabeti

Në rastet kur ju dhemb koka apo keni dhimbje të kyçeve mund të mendoni shumë zgjidhje alternative në vend të marrjes së aspirinës. Foxnews thekson se duhet të pyesni doktorin tuaj para se të provoni diçka të re.

 Shoqata Botërore e Shëndetësisë pohon se më shumë se 65 për qind e popullsisë në botë përdor ilaçet natyrale ose popullore.

100 bimët dhe perimet që kurojnë të gjitha sëmundjet

1- Çaji i murrizit mban zemrën e shëndetshme

2- Lulebleta qetëson dhimbjet e migrenës

3- Rigoni lufton gurët në temth

4- Hithra kundër rënies së flokëve

5- Limoni normalizon tensionin e lartë 

6- Sinapi lehtëson dhimbjet reumatike

7- Vaji eterik largon mykun në lëkurë

8- Manaferrat përmirësojnë shikimin

9- Temperatura e lartë ulet me çaj sherebele

10- Bima e valerinës lufton pagjumësinë

11- Sythet e plepit ndalojnë djersitje

12- Bima e koprës përmirëson shënde

13- Lëngu i mollës përmirëson tretjen

14- Mjalti lufton ulcerën e stomakut

15- Hudhra dhe qepa parandalojnë kancerin e prostatës

16- Tëmblagjaku shmang kancerin e lëkurës

17- Masazhet me vaj e akull për nervin shiatik

18- Sherebela lufton tuberkulozin

19- Aloe vera për kurimin e leucemisë

20-Dafina lehtëson dhimbjet nga pankreasi

21-Peshku mbron nga sëmundja e Alzheimerit

22-Molla nuk lejon formimin e gurëve në veshka

23- Bajamet qetësohen më çaj lule pjeshke

24-Çaji i kinfushës i dobishëm për mëlçinë

25- Bima e lirit shëron plagët nga djegiet

26- Dieta juaj mund të kurojë aneminë

27- Hurma ndihmon për problemet e gjakut

28- Lëngu i karotës lufton aneminë

29- Rrepa e kuqe ushqim bazë për anemikët

30- Çaji i hithrës kurë për sëmundjet e gjakut

31- Luleshtrydhja pastron gjakun  

32- Fiku ndihmon kundër anemisë dhe të ftohurit

33- Farat e zeza rrisin imunitetin e trupit

34- Aloa Vera lufton infeksionet

35- Kopra e dobishme për të sapolindurit

36- Trumëza ndihmon organet e tretjes 

37- Kmomili multifunksional për shëndetin

38- Mendra qetëson muskujt gjatë tretjes

39- Lëngu i Kulfimës ndihmon qarkullimin e gjakut

40- Çokollata e zezë e dobishme për zemrën

41- Kafeja një terapi e mirë për zemrën 

42- Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare

43-Fiku i dobishëm për aparatin tretës

44- Molla pastron veshkat

45- Banania forcon muskujt 

46- Kajsia ndihmon në prodhimin e gjakut

47- Vishnja i pasur me vitamina e minerale

48- Qitro ndihmon në tretjen e ushqimi

49- Portokalli parandalon ftohjen 

50- Mandarina lufton infeksionet e ndryshme

51- Rrushi eliminon gurët në veshka

52- Pjepri largon pagjumësinë

53- Qershia ul kolesterolin në trup

54- Dardha largon problemet në zemër

55- Speci eviton rënien e flokëve

56- Brokoli ul rrezikun e kancerit të stomakut

57- Llahanaja ndihmon në rigjenerimin e lëkurës

58- Karota stabilizon nivelin e kolesterolit

59- Kastraveci rigjeneron muskujt e lëkurës

60- Hudhra uljen e tensionit e lartë

61- Ananasi ndihmon në forcimin e kockave

62- Bananet kundër hemorragjisë cerebrale

63- Dardha ul nivelin e kolesterolit në gjak

64- Peshku lufton sëmundjet e zemrës

65- Vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit

66- Qumështi i dobishëm edhe për trurin

67- Kosi kuron ulcerën e stomaku 

68- Misri mban larg hipertensionin

69- Birra parandalimin sëmundjet koronare 

70- Mjalti ndihmon kundër diarresë

71- Rrepat rindërtojnë arteriet e dëmtuara

72- Lakra redukton rrezikun e kancerit

73- Gujava shmang kancerit e prostatës

74- Lakra zvicerane mbron retinën e syrit

75- Kanella ul nivelin e sheqerit në gjak

76- Purslana e dobishme për sëmundjet e zemrës

78- Shega rregullon sistemin sistolik

79- Farat e frutave parandalojnë diabetin

80- Kumbulla e thatë rigjeneron indet e dëmtuara

81- Farat e kungullit shmangin vdekjen e hershme

82- Trëndafilat për një kujtesë të fortë

83- Portokalli përdoret për të trajtuar HIV/AIDS

84- Vera e kuqe, aleate kundër helmimeve 

85- Vitaminën C ndalon rinitin alergjik 

86- Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit 2

87- Peshku parandalon hemorragjinë cerebrale

88- Tetraciklina pengon përhapjen e kancerit

89- Uji mineral favorizon veshkat

90- Shega ndihmon zemrën, gjakun, tretje

91- Vaji i ullirit largon sëmundjet e zemrës 

92- Fara e zezë parandalon reaksionet alergjike 

93- Vitamina E parandalon sterilitetin 

94- Natriumi rrit presionin e gjakut

95- Temperatura e lartë, largohet me çaj dardhe

96- Bananet të dobishme kundër infeksioneve

97- Vitamina C, ilaçi për personat me diabet

98- Specat djegës lehtësojnë dhimbjet

99- Mjalti zbut kollën natën

100- Pica ndihmon kundër plakjes