4 ons mish viçi të ligët
1 spec spec
1 rigon dash
1 filxhan salcë domate
1 kile & 8 ons patate
3/4 filxhan qepë të skuqur të konservuar
Fetë djathi mocarela 4 ons
2 ons djathë ricotta
1/4 filxhan krem ​​kosi

 

Lista e Blerjeve të Ushqimeve për Lazanjën e Patates

Nga kuzhina në tavolinë për 1 orë.

Udhëzimet
Viçi i bluar kafe në një tigan mbi nxehtësi mesatare derisa të mos jetë më rozë. Kullojeni dhe kthehuni në tigan. Shtoni piper, rigon dhe salcë domatesh, përzieni dhe ziejini në zjarr të ngadaltë.
Qëroni patatet dhe priteni në kubikë. Vendoseni në një tenxhere dhe mbulojeni me ujë, nxeheni në valë, mbulojeni dhe zvogëloni nxehtësinë në të ulët. Ziejini për 10 minuta dhe më pas kullojeni mirë.
Spërkatni një enë tavë me llak gatimi jo ngjitës. Ndizni furrën në 350 gradë.
Hidhni qepë të skuqura me patate. Vendosni gjysmën e patateve dhe qepëve në fund të enës me tavë. Sipër hidhni gjysmën e salcës së mishit.
Rrahni së bashku djathin ricotta dhe salcën e thartë, shtrijeni gjysmën mbi përzierjen e mishit dhe më pas hidhni gjysmën e fetave të djathit mocarela. Përsëritni shtresat.
Piqni në furrë të nxehtë për 30 minuta ose derisa djathi të jetë i freskët dhe skajet e tavës të jenë me flluska.