Një mënyrë e veçantë e përgatitjes së pancake. Në 20 minuta mund të keni gati një mëngjes të shijshëm apo një mesvakt pasditeve.

Përbërësit:

170 gr kos

90 gr miell

2 vezë

Marmalatë

Gjethe menteje

Qumësht

Sheqer pluhur

Maja pluhur( për ëmbëlsira)

Kripë

 

Përgatitja:

1.Rriheni vezën me nje lugë gjelle sheqer pluur, miell, një lugë ccaji maja, 3 lugë gjelle qumsht dhe pak kripë. Do të merni një masë kremoze shumë likuide.

2.Hidhni një tigan të lyer me pak gjalpë një garuzhde nga ky brumë sat ë krijoni në një disk të vogël me diametër 8 cm dhe lërini të piqen 1-2 minuta për ccdo anë.

3.Vazhdoni kështu deri sat ë mbaroni të jgithë brumin.

4.Përziejeni kosin me një lugë gjelle për ta bërë homogjen. Hidhni në ccdo pjatë një lugë kos dhe një marmalatë dhe vini në ccdo pajtë një pancake, kompletojeni me kos dhe marmalatë.

5.Dekorojeni me një gjethe mente dhe pak sheqer pluhur.