Pak njerëz shkojnë në palestër dhe pak njerëz të tjerë hanë darkë pa pirë asnjë gotë ujë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i lëngjeve mund të çojë në disa çështje serioze të shëndetit.
Është gjithmonë një ide e mirë për të reduktuar marrjen e tepërt të lëngjeve gjatë ditës për të mos pasur asnjë efekt anësor të shkaktuar nga marrja e tepërt e tyre.
Mos pini shumë ujë para se të flini
Ka të paktën 2 arsye pse duhet të shmangni pirjen me bollëk të ujit të pijshëm para se të flini:
Pirja e ujit para shtratit ndoshta mund të rezultojë një gjumë të ndërprerë dhe jo të rregullt . Ka një shans të mirë që ju do të duhet të urinoni gjatë natës më shumë dhe mund tju marrë një kohë më të gjatë para se të jeni në gjendje të bini përsëri në gjumë.
Veshkat tona punojnë ngadalë natën në krahasim me ditën. Kjo është arsyeja pse ju mund të vëreni një ënjtje të fytyrës dhe gjymtyrëve në mëngjes. Uji i pijshëm mund të rrisë këto simptoma.
Mos pini shumë ujë gjatë stërvitjeve intensive (sidomos kur është i ftohtë)
Sipas shkencëtarëve , marrja e tepërt e ujit gjatë ushtrimit mund të ketë efekte anësore negative . Gjatë një stërvitjeje intensive, temperatura e trupit të një personi rritet duke i bërë ata të ndihen të nxehtë. Por pirja e ujit shumë për të ftohur trupin gjatë një stërvitje mund të shkaktojë edhe ndalim të zemrës, e dini?
Si rezultat, një person mund të ketë dhimbje koke, të përziera, marramendje.
Për më tepër, marrja e tepruar e lëngjeve mund të jetë e rrezikshme për njerëzit me sëmundje të zemrës pasi rrit tensionin e zemrës.
Nëse urina e njeriut është pa ngjyrë (nuk duhet konsumuar shumë ujë)
Urina me ngjyrë plotësisht të qartë është një shenjë e mbi-ngopjes së trupit me ujë. Nëse keni urinën e pangjyrë, ju ndoshta pini shumë ujë gjatë ditës edhe nëse nuk keni etje.
Kjo pirje e tepërt mund të çojë në nivele të ulëta të natriumit që rezultojnë në disa probleme serioze shëndetësore duke përfshirë një sulm të mundshëm në zemër.
Mos pini ujë kurrë pasi hani ushqime pikante
Ju kurrë nuk duhet të pini ujë pasi hani speca të nxehtë pasi ndjesia e djegies është shkaktuar nga një molekulë e quajtur kapsaicin. Meqenëse kapsaicina një molekulë jo polare, ajo mund të shpërndahet vetëm në substanca të tjera jo polare, si qumështi.
Mos pini kurrë ujë me bollëk gjatë ngrënies
Pirja me tepricë gjatë ngrënies mund të shkaktojë mbingopje dhe mos-shijim të ushqimit. Kjo ndodh sepse gojët tona prodhojnë pështymë me enzima që janë esenciale për një proces të shëndetshëm të tretjes.
Pirja me tepricë gjatë ngrënies të çon në një rënie të pështymës dhe për këtë arsye, ushqimet e padëmtuara grumbullohen në trupin tuaj dhe mund të bëhen toksike edhe nëse jeni duke ngrënë ushqime të shëndetshme. Mbani në mend se konsumimi i ujit të ftohtë ose pijeve alkoolike e bën situatën edhe më të keqe.
Konsumimi i ujit me aromatik apo të ashtuquajtur me vitamina
Kjo këshillë do të jetë në dispozicion për njerëzit që janë duke u përpjekur për të humbur peshë.
Ëmbëlsirat artificiale (uji me aromë) rrisin një oreks dhe mund të çojnë në shtimin e peshës.
Vini re se uji me vitamina ose lëng limoni mund të përmbajë edhe këto elemente.
Mos pini kurrë ujin e detit
Gjithkush e di se ju duhet të shmangni pirjen e ujit të detit, por pak njerëz e dinë pse është e dëmshme për shëndetin tuaj.
Para së gjithash, shumica e ujërave bregdetare përmbajnë viruse patogjene njerëzore. Kjo është arsyeja pse nëse ju aksidentalisht pini pak ujë derisa notoni, ju duhet ta pështyni menjëherë – domethënë nëse nuk dëshironi të kaloni gjithë pushimet që vuajnë nga infeksione apo viruse të pafundme dhe nga të gjitha simptomat e tjera të këqija.
Së dyti, uji i detit përmban një sasi të madhe kripe dhe trupi ynë ka nevojë për shumë ujë të pastër për të hequr qafe atë. Kjo mund të rezultojë në dehidrim serioz.
Mos e teproni të pini ujë gjithë ditën, vetëm se ju kanë thënë që duhet të pini ujë
Ne e kemi përmendur tashmë këtë këshillë, por dëshiroj t’ju kujtoj se konsumimi i tepërt i lëngjeve të çon në nivele të ulëta të natriumit dhe efekte anësore të pakëndshme.
Përveç kësaj, pirja e ujit shumë është e dëmshme për veshkat tuaja, pasi i pengon ata të bëjnë punën e tyre dhe rregullojnë komponentët e rëndësishëm në gjak.
Çfarë do të ndodhë nëse pini shumë ujë?
Pirja e tepërt e ujit shumë mund të rezultojë në një sëmundje të quajtur hyponatremia. Mjekët rekomandojnë ta marrin këtë seriozisht, pasi mund ta rrezikojë jetën tuaj.
Pacientët me diagnozë të hyponatremisë kanë të vjella, dhimbje të forta koke, marramendje, depresion, humbje të forcës muskulore.
Situatat e përmendura më lart nuk duhet të jenë një arsye për të zvogëluar sasinë e marrjes së lëngjeve në minimum, pasi që uji është thelbësor për funksionet normale trupore.
Sidoqoftë, është më mirë të mos shkosh në ekstremin dhe të mbash nën kontroll konsumimin ditor të ujit.  /albeu.