Aloe Vera e ka origjinën nga Afrika Veriore por përdoret në të gjithë botën si bimë dekorative dhe si ilaç shërimi. Sot njihet veçanërisht për vetitë që ka për heqjen e rrudhave dhe shërimin e djegieve.

Kjo bimë ka gjethe të trasha të mbushura me xhel  i cili del vetëm me një të prerë të lehtë. Mund ta gjeni në farmaci, në formën e lëngut ose të xhelit.

Ja çfarë mund të përfitoni nga kjo bimë:

 • Shëron plagët
 • Mund të përdoret si zbutës për flokët (ose kundër rënies së tyre)
 • Përdoret si pastë rroje
 • Përdoret si ilaç për të kuruar djegiet
 • Redukton kruajtjet
 • Redukton rrudhat
 • Hidraton lëkurën
 • Kuron aknet dhe ekzamat
 • Përmirëson imunitetin e trupit
 • Stabilizon nivelin e sheqerit në gjak
 • Trajton çrregullimet si: kapsllëk, kolit, shqetësimet e stomakut
 • Nxit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut
 • Redukton urthin dhe dipepsinë
 • Ul inflamacionin tek të sëmurët me artrit