Vetëm pak ditë pasi koreano-jugorët prisnin në linja të gjata që të provonin një gatim tradicional të Koresë së Veriut, e dashur nga Kim Jong-un, rezidenca “Blue House” në Seul tashmë e ka futur menynë si vakt.

Javën e kaluar ishte një javë që do të shënohet në librat e historisë, pasi presidentët e dy Koreve u bashkuan në një angazhim serioz për paqen në gadishull.

Por, ka nga ata që thonë se ushqimi është ai që me të vërtetë i bashkon njerëzit.

Në një klithmë miqësore në veri, “Blue House” e Koresë së Jugut është duke shërbyer “Pyongyang naengmyeon”, një pjatë e adhuruar nga Kim.

Në restorant gatuhet supa presidenciale duke përdorur 100 për qind miell të pastër nga farat për të bërë petë, thuhet në një postim në Twitter.

Pjata është duke u përgatitur në mënyrën tradicionale. Supa bëhet nga fileto viçi e shoqëruar me rrepa turshi, tranguj të freskët dhe vezë gjysmë të zier.

Petat u sollën nga udhëheqësi i Koresë së Veriut gjatë vizitës së tij javën e kaluar. Ndërsa Kim hyri në Jug, ai kontrabandoi me shaka produkte për samitin.

Ushqimi u bë shpejt popullor dhe radhë masive u shkaktuan nga banorët për ta provuar.

Ushqimi tradicional u bë virale në internet, me emrin e gjellës duke u renditur më lart në Twitter sesa vetë samiti në një moment.  360grade.al