Isak Njuton njihet si një nga fizikanët më të mëdhenj që ka ekzistuar ndonjëherë, por kur fliste për veten, megjithatë kishte nota modestie. “Nëse kam parë diçka, kjo vjen pasi qëndroj mbi shpatullat e gjigandëve”, thoshte ai. Ne e dimë shumë mirë pë...

Lexo më shumë...

Air Albania vendosi një gur kilometrik, që nga nisja e fluturimeve, pasi që  do të mbulojë dhe destinacionet italiane. Inagurimi është bërë më “Migjenin” dhe drejtori i përgjithshëm i kompanisë, Sinan Delek tha se ky është një moment historik për Shqipë...

Lexo më shumë...

Kompania "Apple" ka publikuar videon e parë promovuese për "The Morning Show" (Shfaqja e mëngjesit), seriali i ardhshëm i programeve me Jennifer Aniston, Reese Witherspoon and Steve Carell. Seriali do të transmetohet në "Apple TV Plus", shërbimi i ri i transmetimit të vazhdueshëm të videove nga "Apple". "...

Lexo më shumë...

Rrjetet sociale janë, për disa, një mjedis anarkik ku njeriu është armiku i njeriut; për të tjerët, është një situatë natyrore ku gjithçka është e lirë dhe e gëzueshme, por kërkon një rregullim. 21.08.2019 ~ 22.08.2019 Media sociale?!     00:...

Lexo më shumë...

Makina fluturues e quajtur “Cezeri” pritet të kompletohet këtë shtator dhe mund të shfaqet publikisht në Teknofest, aktiviteti më i madh i aeronautikës, hapësirës dhe teknologjisë në Turqi. Selçuk Bayraktar, president i Bordit të Trustit të Fondacionit të Skuadrës ...

Lexo më shumë...

Zuckerberg është shefi ekzekutiv i “Facebook” si dhe kryetar i bordit drejtues. Kjo pasi aksionerët patën mundësinë të votonin lidhur me lidershipin e gjigantit të rrjeteve sociale, gjatë mbledhjes së përgjithshme vjetore. Ai kontrollon 60 për qind të fuqisë votuese, dhe do t&...

Lexo më shumë...

Kina ka prezantuar prototipin maglev (levitim magnetik) një tren që mund të arrijë shpejtësi prej 600 kilometrash në orë. Televizioni kinez CCTV regjistroi prezantimin e trenit të organizuar në Qingdao, ndërsa projekti është duke u zhvilluar nga kompania China Railway Rolling Stock Corporation (C...

Lexo më shumë...

Më të lexuarat

Scroll to top