Rozmarina ka një shije dhe aromë të pashoqe. Emri i saj vjen nga Latinishtja dhe përkthehet “Vesa e Detit”. Ajo është një nga erëzat më të preferuara të amvisave shqiptare. Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një bari...

Lexo më shumë...

Rendesia e Bletes dhe mjaltit dhe produkteve te tjera qe prodhohen prej tij, jane te permendura edhe ne librin e shenjte ,ne Kuran, madje i kushtohet nje sure, nder te tjera me emrin Nahl, Bleta.Allahu na tregon se si i dha instikt bletes , prej se ciles vijne kaq miresi nga nje krijese aq e vogel, imagjinoni, nese njeriu besimtar, qe i njeh keto fakte Kuran...

Lexo më shumë...

Gjithnjë e më shumë, njerëzit preferojnë që oborret e tyre t’i kthejnë në kopshte të bukura e të lulëzuara. Një kopsht i bukur mund t’ju bëjë më të lumtur, ta bëjë shtëpinë tuaj të duket më tërheqëse dhe mund të rrisë ...

Lexo më shumë...

Shumë prej ilaçeve më të përdorura kundër ulçerës janë zbuluar të kenë lidhje me shfaqjen e efekteve anësore apo humbjes së kujtesës. Çfarë Është Ulçera Ulçera ka të bëjë me lëndime të sistemit tretës dhe shpesh ka l...

Lexo më shumë...

Keni dëgjuar për kefirin? Bëhet fjalë për një produkt unik bulmeti, një nga më të pasurit me probiotikë në të gjithë planetin. Kefiri ka një emër unik me prejardhje nga gjuha turke.  Sipas të dhënave të AgroWeb.org për shekuj të tërë, ke...

Lexo më shumë...

Në Shqipëri, caracat janë konsideruar si shenjë dalluese e kopshteve dhe bahçeve në shumë zona të vendit. Caracat, frutat e famshme të fëmijërisë së shumë prej nesh besohet të kenë origjinën në Evropën Jugore. Por gojëdhënat tregojnë se origjina...

Lexo më shumë...

Shegët mund t’i mbillni krejt lehtë me fidanë ose me fara.    Shegët janë një frut me një paraqitje shumë të hijshme dhe pemët shtatshkurtra të tyre mund të transformohen në një dekor mjaft të këndshëm për shtëpinë tuaj. Pema e shegës...

Lexo më shumë...

Më të lexuarat

Scroll to top